Jagram-Pro Italy Jagram-Pro Deutschland Jagram-Pro La France Jagram-Pro English Jagram-Pro Espaniol Jagram-Pro Polska
Jagram-Pro S.A.

Drewno klejone – zabezpieczanie?

Drewno klejone – jak zabezpieczyć?

Drewno klejone tak jak inne rodzaje drewna potrzebuje odpowiednich zabiegów, by mogło służyć jak najdłużej. Nie są to skomplikowane zabiegi, aczkolwiek mogą stać się pomocne w wydłużaniu żywotności oraz jak najlepszej jakości wyrobów z drewna klejonego.

Pierwszym podstawowym zabiegiem jest zabezpieczenie drewna środkiem ochronnym (np. impregnacja). W przypadku firmy Jagram-Pro S.A. wszystkie elementy które są wyprodukowane standardowo zostają poddane procesowi impregnacji ciśnieniowej. Jeżeli robimy to na własną rękę należy pamiętać o tym, by czynić to wedle ściśle określonych zasad podanych przez producenta środka / impregnatu. Nie powinno się wystawiać drewna niezabezpieczonego na działanie warunków atmosferycznych. Jeżeli już jest taka konieczność, powinno się je zabezpieczyć np. poprzez stosowanie plandeki ochronnej, zadaszenia lub innej fizycznej ochrony.

Często się zdarza tak, że zamówione elementy przyjeżdżają do nas w ciasno zapakowanych foliach. W takim przypadku należy w jak najszybszym czasie o ile to możliwe rozpakować towar. Umożliwi to właściwą wentylację dla drewna klejonego. Jeżeli drewno jest uprzednio zabezpieczone impregnatem, proces ten zabezpiecza drewno klejone na dłuższy czas, jednak należy pamiętać, że naturalny surowiec jakim jest drewno potrzebuje powietrza.

Dodatkowo, konstrukcje z drewna klejonego można pomalować na dowolny kolor, co jest też swoistym zabezpieczeniem. Dodatkowo zapewnia dłuższe walory wizualne, gdyż sama impregnacja nie zabezpiecza koloru, dlatego z perspektywy kilku lat niepomalowane drewno klejone zmieni swój pierwotny kolor impregnacji na bardziej zielonkawy.

Poza tym, wszelkie zabiegi dokonywane na drewnie klejonym nie różnią się niczym od zwykłego drewna. Można je malować, impregnować, pokrywać powłokami ochronnymi itd. Stąd łatwość w montażu, jak również co sezonowych przeglądach.

Należy jednak pamiętać o tych zabezpieczeniach, gdyż drewno konstrukcyjne narażone jest na warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz, grad, słońce. Odpowiednie dbanie o drewno pozwoli skutecznie przedłużyć jego żywotność oraz walory artystyczne.