Jagram-Pro Italy Jagram-Pro Deutschland Jagram-Pro La France Jagram-Pro English Jagram-Pro Espaniol Jagram-Pro Polska
Jagram-Pro S.A.

Drewno klejone

Jak sama nazwa wskazuje, drewno może zostać sklejone na kilka sposobów, balik z drewna litego łączy się ze sobą od czoła na tzw. mikrowczepów. Ten sam balik z drewna litego można rozciąć po długości i złączyć ze sobą tworząc warstwy, można również połączyć ze sobą balik od czoła na wcześniej wspomniane mikrowczepy oraz po długości tworząc długie wielowarstwowe kantówki.

Te, składają się z połączonych ze sobą za pomocą kleju warstw – desek – zwanych lamelami. Jeżeli dana kantówka składa się z 2 lamel, jest to drewno klejone nazywane duo, jeżeli z trzech lamel odpowiednio trio, powyżej tej ilości drewno to nazywa się drewnem klejonym warstwowo.

Występują różne rodzaje drewna klejonego: drewno klejone proste, konstrukcje wielkogabarytowe, oraz drewno klejone Jagram-Pro S.A. który specjalizuje się w produkcji drewna klejonego w technologii gięcia na małych promieniach, korzystając przy tym z cienkich lameli. Na przestrzeni lat została wytworzona i opatentowana specjalna technologia dostępna tylko w firmie Jagram-Pro S.A. – TCLwood618®. Drewno klejone proste występuje jako dopełnienie konstrukcji Jagram-Pro S.A. Zaawansowany proces technologiczny pozwala na selekcjonowanie lameli, usuwanie wszystkich skaz, klejenie na mikrowczepy od czoła, rozcinanie oraz klejenie po długości i nadawanie dowolnych kształtów.

Jagram-Pro S.A.

Klei się za pomocą specjalnych pras, a spoiwem łączącym lamele przy tym jest klej. Należy wyjaśnić: korzystanie z różnych rodzajów klejów, niesie za sobą różne następstwa, dlatego, że mamy do wyboru kleje zawierające trujące związki do tego stopnia, że klasyfikowane są jako mogące powodować raka takie jak formaldehyd, przez te które są ogólnie szkodliwe przez zawieranie zbyt dużej ilości azotu jak melamina. Aż do klejów pozbawionych w swoim składzie trujących i szkodliwych środków.

Jagram-Pro S.A. spełnia najwyższe normy, jedną z dewiz firmy brzmi „jakość przede wszystkim” dlatego podczas klejenia korzysta z klejów poliuretanowych, które prócz znakomitych własności wiążących wolne są od formaldehydów i melaminy.

Ostatnią składowa wyrobu drewna klejonego jest sam materiał. Bazą jest drewno iglaste które jest kilkukrotnie selekcjonowane w różnych etapach, oraz finalnie klejone w kształty które zażyczy sobie klient. W głównej mierze jest to świerk skandynawski, tu ktoś może zapytać, dlaczego akurat skandynawski skoro, sama firma znajduje się na warmii? Surowe warunki klimatyczne sprzyjają małym przyrostem rocznym drewna iglastego, co skutkuje wysoką gęstością drewna a w konsekwencji jego wyższa wytrzymałością mechaniczną.

Rodzaje technologii

Drewno klejone, drewno lite, drewno łączone czołowo – Różnica pomiędzy rodzajami drewna

Musimy pamiętać, różne rodzaje drewna niosą za sobą różne rodzaje technologii. Jest ona proporcjonalna do stopnia skomplikowania procesu oraz wyglądu finalnego danego elementu.

Pierwszym rodzajem technologii obróbki drewna konstrukcyjnego jest wyżej wymienione drewno klejone warstwowo, które daje najlepsze efekty pod kątem przenoszenia ciężarów, statyki oraz estetyki. W przypadku Jagram-Pro S.A. przestrugane 4-stronnie, z dodatkową obróbka na maszynach CNC prezentuje się w sposób nienaganny – jest ono po prostu ładne. Posiada ono certyfikaty, a każda partia jest dodatkowo testowana w laboratorium firmy. Odpowiednio zadbane, przed lub w trakcie montażu, starcza na długie lata w praktycznie niezmienionej postaci.

Dopiero po okresie 7-10 lat przypomni o sobie w celach ponownej konserwacji. Sam montaż jest również banalnie prosty, ze względu na wręcz chirurgiczne zachowania wymiarów, przygotowanych wcięć pod mocowania czy wpusty. Ze względu na dużą ilość warstw, proces skręcania i wyginania praktycznie nie występuje, praca takiego drewna zamyka się w kilku mm. W przypadku pękania, tak jak każde drewno pęka i nie da się tego uniknąć, jednak pęknięcia są mikroskopijne i co najważniejsze, zatrzymuje je spoina czyli co najwyżej poprzeczne jest to długość do 1 cm, nie przenosi na kolejne warstwy, jak również nie wpływa w żaden sposób na statykę danej konstrukcji.

Drewno lite

Ktoś powie, że jest za drogie, że drewno lite również pozwoli na to samo, obróbkę takiego drewna można przeprowadzić na swoją rękę,  wystarczą do tego podstawowe narzędzia. Owszem obróbkę drewna litego można przeprowadzić na swoją rękę i wystarczą podstawowe narzędzia, ale drewno lite nie zastąpi drewna klejonego wielowarstwowo, szczególnie jeżeli mowa o kształtach innych niż proste, przy prostych kształtach można próbować użyć zamiennie drewna litego,  o znacznie większym przekroju. Należy zwrócić uwagę na kilka faktów: im większy przekrój tym więcej niewiadomych, więcej możliwości ukrycia wad, na co znajduje się w środku przygotowanego 6 metrowego balika o przekroju np. 20×20. Nie ma gwarancji, że sęki lub inne osłabienie np.: po owadach lub kanały żywiczne nie złożą się na jeden krótki odcinek, tym samym wpływając krytycznie na element nośny.

Drewno lite ma też inne dość istotną wadę, tak jak każde drewno po wysuszeniu pęka, pęknięcia takie mogą sięgać przez cały przekrój, co za tym idzie, wytrzymałość danego elementu pozostaje niewiadomą. Drewno z jednego kawałka ma tendencję do skręcania się i wyginania. Nie trzeba wiele tłumaczyć jak wpływa to na estetykę i często jedyną opcją jest zabudowa każdego elementu drewnianego . Dodatkowo potrzeba większych przekrojów niż w przypadku drewna klejonego warstwowo do przeniesienia tej samej wagi.

Drewno klejone czołowo

W tej technologii, pierwszym etapem, jest sprawdzenie wizualne balika tarcicznego. W celu pozbawienia wad zewnętrznych, następuje zaznaczenie wad, rozcinanie miejsc nie spełniających norm, po czym klejenie pozostałych kawałków czołowo. Jest to  lepsze rozwiązanie niż w przypadku drewna litego, daje to możliwość uzyskania zewnętrznie miarodajnie jednolitej warstwy zewnętrznej. Zwiększona jest również wytrzymałość, jednak w dalszym ciągu przekrój danego balika może ukrywać wady wewnętrzne. Pękanie, skręcanie i wyginanie występuje na mniejszym poziomie niż w przypadku drewna litego. Jednak w dalszym ciągu pęknięcie może mieć głębokość całego przekroju, praca czyli skręcanie i zginanie występuje na podobnym poziomie jak w przypadku drewna litego.

Podsumowanie

Należy zadać sobie pytanie, co chcemy uzyskać i czy jest nas stać na to aby dokładać nawet 50% do późniejszych poprawek lub wymiany popękanych, powyginanych elementów, lub zabudować mało estetyczny wygląd. Czy podejść do tematu 1 raz i zakończyć go w jednym etapie?

Jako specjaliści do spraw drewna klejonego w dodatku giętego zachęcamy do zapoznania się z ofertą produktową Jagram-Pro S.A. Produkty z drewna klejonego
Jak również polecamy odwiedziny sklepu internetowego z produktami i półproduktami z drewna klejonego – Woodandarch.pl