Jagram-Pro Italy Jagram-Pro Deutschland Jagram-Pro La France Jagram-Pro English Jagram-Pro Espaniol Jagram-Pro Polska
Jagram-Pro S.A.

Lukarna z drewna gięto-klejonego

Lukarna wykonana w technologii drewno klejone, jest w dalszym ciągu nowością na rynku polskim i cały czas zyskuje swoich zwolenników. Drewno klejone stosuje się w budownictwie czy też architekturze ogrodowej. Coraz częściej dla tradycyjnych form lukarn pojawia się alternatywa w postaci drewna gięto-klejonego.

Lukarna – gdzie i jak zamawiać?

Aby powstała lukarna należy wykonać szablon lub zamówić u odpowiedniego producenta łuki o takim samym promieniu gięcia, jednak różnej długości. Łuki te skracają się wraz ze zbliżaniem się do kalenicy. Łuk czołowy jest najdłuższy i najbardziej masywny. To on przenosi największe obciążenia.

Łuki stanowiące konstrukcję lukarny mogą być o mniejszej szerokości. Zazwyczaj kupując łuki gięto-klejone płacimy za m3 materiału, więc stosowanie tej zasady jest dla inwestora opłacalne. Wysokość łuku powinna być stała dla wszystkich elementów, wówczas montaż będzie łatwiejszy. Natomiast ilość łuków należy dobrać tak, aby łatwo ukształtować dach. Zazwyczaj stosuje się tu 3 do 7 sztuk, w zależności od długości lukarny.

Tak przygotowane elementy lukarn na pewno nie sprawią problemu doświadczonemu dekarzowi, a powtarzalność kształtów pozwoli na zbudowanie lukarn obok siebie tak, że będą wyglądały jak lustrzane odbicie.

lukarny dachowe drewno konstrukcyjne gięte
Lukarny dachowe z drewna gięto klejonego

Czy to się opłaca?

– czyli koszt lukarny z drewna gięto-klejonego

Porównując ceny lukarn z drewna gięto-klejonego oraz z prefabrykatów, takich jak sklejka czy płyta OSB, możemy być naprawdę zaskoczeni. Okazuje się, iż cena lukarny z drewna klejonego jest na takim samym poziomie, podczas gdy koszty jej montażu są znacznie niższe. Powtarzalność kształtu, dokładność wymiaru oraz pełna prefabrykacja pozwalają osiągnąć wymarzony efekt, bez zbędnego obciążania budżetu budowy.

Koszt lukarny z drewna gięto-klejonego jest wyliczany indywidualnie dla konkretnego projektu, po uwzględnieniu takich danych, jak przekrój elementów oraz ich długość. Generalna zasada wyliczania lukarn z ich rzeczywistych m3 drewna, pozwala na płacenie za materiał, a nie za sztukę lukarny, bez względu na jej wymiary.

Średnia lukarna o rozpiętości 4 m, składająca się z pięciu łuków, czoła oraz łuku koszowego, to orientacyjny wydatek rzędu 2800-4000 PLN. Niemniej, aby mieć pewność i rzetelność oferty, zawsze można poprosić o wycenę, bez żadnych kosztów.

Ważną zaletą lukarn z drewna gięto-klejonego produkowanych przez doświadczonych producentów jest fakt ich ciśnieniowej impregnacji. Dzięki temu mamy gwarancję, że z biegiem lat konstrukcja naszego dachu pozostanie nienaruszona przez pleśń czy grzyby, którym sprzyja wilgotne środowisko.

Zalety lukarn z drewna gięto-klejonego:

  • dokładność kształtów i wymiarów (elementy obrabiane na maszynach CNC),
  •  pełna prefabrykacja,
  • estetyka wykonania,
  • lekkość konstrukcji (bez zbędnego obciążania dachu),
  • gwarancja jakości,
  • produkcja zgodna z normami europejskimi/CE,
  • surowce najwyższej jakości, przeznaczone do konstrukcji,
  • różnorodność form.
lukarny dachowe drewno konstrukcyjne