Jagram-Pro Italy Jagram-Pro Deutschland Jagram-Pro La France Jagram-Pro English Jagram-Pro Espaniol Jagram-Pro Polska
Jagram-Pro S.A.

Zadaszenie tarasu – Ile, jakie, dla kogo?

Zadaszenie tarasu jako powiększenie powierzchni użytkowej domu?

Zakładając, że jesteśmy jeszcze na etapie budowy domu – weźmy pod uwagę kwestię czy nasz taras powinien być zadaszony w tym przypadku w tej fazie, będzie znacznie łatwiej o pewne modyfikacje aby ułatwić rozszerzenie o zadaszenie tarasu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wynikające z tego korzyści to np. możemy przebywać na świeżym powietrzu, będąc jednocześnie odizolowanym od ewentualnego deszczu i zbyt mocnych podmuchów wiatru dzięki dachowi, co jakiś czas jedynie sprawdzając zawartość np. grilla stojącego obok tarasu i wypełnionego pyszną zawartością.

Dzięki zadaszeniu nie musimy uciekać z naszymi meblami z tarasu, gdy tylko na horyzoncie pojawi się deszczowa chmura. Nie musimy odrzucać z góry takich modeli, których odporność na zawilgocenie jest mniejsza.

Zadaszenie tarasu Verona, drewno klejone
dalia zadaszenie tarasu z drewna klejonego

Pewnym kompromisowym podejściem jest również zastosowanie tymczasowego zadaszenia tarasu. Jego rolę mogą pełnić choćby markizy, ale też parasole ogrodowe.
Nie jest to może najbardziej eleganckie rozwiązanie, ale pomoże nam przekonać się – czy rzeczywiście zadaszenie jest tym, czego potrzebujemy.
Technologia wykonania zadaszenia tarasu zależy od wielu czynników: patrząc jak zadaszona jest szklarnia, wiele osób myśli, aby taras przykryć szklanymi płytami. Jest to jednak jednocześnie wada tego materiału. Cień dawany przez taką osłonę będzie dość ograniczony, a sam materiał jest dość drogi a przy tym podatny na uszkodzenia. Problemy mogą pojawić się szczególnie zimą, kiedy na szklanym dachu zalegnie śnieg. Stracimy główny atut szkła, jakim jest ograniczenie blokowania promieni słonecznych, po drugie będziemy musieli znaleźć sposób na pozbywanie się śniegu z zadaszenia – choćby ze względu na aspekty bezpieczeństwa.

Alternatywnie można zdecydować się na zadaszenie nad tarasem z poliwęglanu.

Odmiennym podejściem jest wykonanie dachu z pełnego i całkowicie nieprzejrzystego materiału – jak choćby drewno.
Będzie to rozwiązanie tańsze i zapewne bardziej praktyczne.

Nie jest polecane korzystanie z pokrycia ceramicznego ze względu na wagę  płytek.

Jakie koszty generuje zadaszenie tarasu ?

Tak jak wcześniej pisaliśmy o wiatach garażowych.

Koszt wykonania zadaszenia będzie w pełni zależny od wykorzystanych materiałów oraz technologii.
Jeśli wystarczy nam jedynie częściowe zadaszenie to możemy natomiast skorzystać z gotowych pergoli.
Wtedy, można przyjąć, że za 1m2 pergoli zapłacimy około 150 zł.
Szukając czegoś bardziej trwałego, a przy tym bardziej estetycznego możemy pomyśleć nad zadaszeniem tarasu wykonanym z profili aluminiowych pokrytych szkłem hartowanym.
Wtedy mamy przed sobą już 1000 zł za m2. Co przy przeliczeniu zadaszenie 4×3 kosztuje 12 tys.

Drewniane zadaszenie tarasu Dalia


Jeśli przejrzysty dach nie jest tym, nie jest dla nas, to możemy również zamówić wykonanie zadaszenia tarasu w oparciu o drewno klejone i pokrycie dachu na przykład gontem bitumicznym.
Koszt takiego rozwiązania jest zazwyczaj nawet o połowę niższy niż w przypadku wersji z profilem aluminiowym i szkłem hartowanym.
Takie zadaszenie będzie wymagało przeprowadzenia impregnacji – bez niej dość szybko dach straciłby swoje właściwości.

Rozwiązania estetyczne, konstrukcje z wytrzymałego i odpornego drewna klejonego można kupić w naszym sklepie internetowym woodandarch.pl