Jagram-Pro Italy Jagram-Pro Deutschland Jagram-Pro La France Jagram-Pro English Jagram-Pro Espaniol Jagram-Pro Polska
Jagram-Pro S.A.

Zalety drewna klejonego

Zalety drewna klejonego

Zalety drewna klejonego – Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawia się elementów z drewna. Są to wiaty garażowe, altany, hamaki, huśtawki oraz wiele więcej. Jak się dobrze przyjrzeć, coraz więcej produktów tworzonych jest z drewna klejonego. Jakie są jego zalety i czy warto skorzystać z tej formy produkcji? To wszystko poniżej.

Drewno klejone ma niski ciężar własny oraz wyjątkowe cechy wytrzymałościowe. Dzięki temu można zbudować obiekty o dużych rozpiętościach bez konieczności stosowania gigantycznych przekrojów. Konstrukcje z wykorzystaniem drewna klejonego są lekkie i wizualnie estetyczne.

Cylinder z drewna gięto klejonego, targi

Odporność na ogień

Drewno klejone jest tak skonstruowane, że jest odporne na ogień. Po kontakcie z ogniem zwęgleniu podlega tylko zewnętrzna warstwa. Pozostała część elementów takich jak łuki czy kantówki, zostaje nienaruszona. Taki stan rzeczy sprawia, że w momencie wykonania konstrukcji nośnej z drewna klejonego, może ona pozostać nienaruszona w momencie, kiedy pozostałe elementy są doszczętnie zniszczone.

Dowolność kształtów

Drewno można wyginać, nadając mu kształt łuku, elipsy, półkola, czy koła; architekci i projektanci dostali możliwość tworzenia budynków o dowolnych kształtach – to efekt wykorzystania drewna gięto-klejonego. Pozwala to tworzyć genialne projekty, efektowne i funkcjonalne. Drewno klejone możemy formować do dowolnych kształtów. Dzięki całemu procesowi możemy otrzymać elipsy, koła, półkola czy też produkty wygięte w znak „S”. Rodzi to nieograniczone możliwości wykorzystania drewna klejonego, np. w budownictwie czy też ogrodnictwie. Wymyślony, dowolny kształt można przełożyć na gotowy do wykorzystania produkt.

Wytrzymałość

Drewno klejone jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe od drewna litego. Poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, zabezpieczenie drewna np. poprzez impregnowanie oraz okresowe, domowe zabezpieczenia, elementy z drewna klejonego są odporne na warunki atmosferyczne. Drewno klejone narażone na deszcz, śnieg, grad czy słońce wytrzymuje bez większych wysiłków nawet kilkanaście lat !Dodatkowo drewno klejone nie ulega procesowi rozklejania się, rozwarstwiania oraz co najważniejsze – skręcania się.

Walory artystyczne

Elementy z drewna klejonego posiadają również duże walory artystyczne. Nie muszą one być wykorzystywane jedynie w celach funkcjonalnych. Możemy tworzyć z nich formy, jakie nigdy nie powstałyby z drewna litego. Dzięki temu mamy możliwość ubogacenia naszego wnętrza czy też ogrody o świetnie wyglądające elementy drewniane.

Łatwość i szybkość montażu

Wszystkie elementy wykonane w technologii gięcia i klejenia są wykończone w sposób pozwalający na ich dokładny i łatwy montaż. Do danego produktu wystarczy, jak producent dołączy instrukcje montażu, a złożenie chociażby altany staje się dziecinnie proste. Możliwość nadawania drewnu dowolnego kształtu sprawia iż kształt okrągły dachu nie stanowi żadnego problemy dla wykończenia. Nie trzeba dostosowywać się do standardów istniejących – można otrzymać produkt, który dokładnie potrzebujemy według własnego zamysłu i wizji.

Materiał naturalny i odnawialny

Drewno jako materiał naturalny, ulega całkowitej biodegradacji i stwarza właściwy mikroklimat w domu. Przy okazji otrzymując towar pomagamy chronić środowisko. Zmniejszają się przez to również koszty zakupu innych, droższych materiałów

Nieograniczone możliwości wykorzystania

Dzięki obecnej technologii nie ma żadnych ograniczeń na używanie drewna klejonego. Różnorodność produkowanych przez producentów form i kształtów pozwala na stosowanie elementów giętych wg indywidualnych potrzeb klienta. Z drewna gięto-klejonego można stworzyć: hale produkcyjne, zabudowy basenów, kościoły, biura, budynki mieszkalne, zadaszenia tarasów, wiaty na samochody, mosty, hamaki, altany (produkty architektury ogrodowej), lukarny – wole oko, zabudowy przestrzeni wystawienniczych oraz wszelkie inne pomysły, które wpadną do głowy.

Powyższe zalety drewna klejonego to tylko część możliwych, ze względu na własne gusta, jednakże zwieńczeniem tych zalet są możliwości cena/jakość.

Cena

Cena drewna klejonego również odgrywa ważną rolę. Jest ona nieznacznie większa w porównaniu z drewnem litym. Należy jednak mieć na uwadze iż dopłacając nieco gotówki mamy o wiele bardziej wytrzymałe i praktyczne elementy do wykorzystania w naszych projektach. Pojawia się tutaj oszczędność. W momencie kiedy musielibyśmy wymieniać produkty z drewna litego, drewno klejone nadal zachowuje swoje właściwości.